Prawo jazdy 2016. Jakie zmiany nas czekają ?

Nowych kierowców od stycznia 2016 roku czekają zmiany. Nowością będzie dla nich m.in. okres próbny, a także dodatkowe szkolenie.


Od 2016 roku każdy świeżo upieczony kierowca będzie musiał odbyć pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Obowiązek odbycia kursu teoretycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i praktycznego w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ) nakładają na przyszłych kierowców przepisy ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151)Kurs doszkalający

– Nawet doświadczenie kierowcy flotowi nie zawsze dają sobie radę w sytuacji, kiedy wpadną w poślizg. Bardzo często reagują instynktownie i nie zawsze udaje im się opanować trudną sytuację na drodze. To tylko pokazuje, że taki kurs doszkalający dla kierowców, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy, to dobry pomysł –  komentuje Zbigniew Weseli dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Dwugodzinne szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł. Problemem może okazać się natomiast dostęp do Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy W województwie. wielkopolskim jest 11 takich ośrodków, na Mazowszu – 8, ale na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie ma ani jednego.

Ograniczenia dla młodych kierowców

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym – 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 km/h.

– Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w Polsce jest nadmierna prędkość. Warto więc od samego początku uświadamiać młodym kierowcom jak ryzykowne jest jej przekraczanie. Początkujące osoby za kierownicą czują się pewnie, ale często przeceniają swoje możliwości – komentuje ekspert. Dodaje, że oznakowanie w postaci „zielonego listka” na aucie młodego kierowcy, to dobra, dodatkowa informacja dla innych uczestników ruchu drogowego. Nie posiadanie znaczka jest zagrożone karą nakładaną w drodze mandatu w wysokości 500 zł.

Po 4 stycznia 2016 roku, jeśli kierowca w okresie dwóch lat od uzyskania prawa jazdy popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, będzie musiał zaliczyć dodatkowy kurs reedukacyjny. Kosztuje on 500 zł i trwa 28 godzin. Taki sam kurs czeka tych kierowców którzy uzbierają 24 punkty karne. Dotąd byli kierowani na egzamin sprawdzający. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo popełnione na drodze będzie skutkowało natychmiastowym odebraniem prawa jazdy.

Use Facebook to Comment on this Post

Prawo jazdy 2016. Jakie zmiany nas czekają ?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Komentarze są wyłączone.