Przejdź do treści

Na placu manewrowym !!!

poj. skokowa: 49 cm3

moc: 2kW

skrzynia biegów: manualna, 4 biegi
prędkość max.: 45 km/h
masa własna: 105 kg,
stosunek mocy do masy własnej: 0,018

Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny w zakresie kat. AM  składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap odbywa się na placu manewrowym. Drugi etap to jazda w ruchu drogowym. Aby przejść do drugiego etapu, należy zaliczyć zadania na placu manewrowym. 

1.  Sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego odpowiednio dla danego pojazdu– osoba egzaminowana musi zaprezentować, że potrafi sprawdzić:                   (kat. AM, A1, A2, A):

a) poziom oleju w silniku,

b) poziom płynu chłodzącego,

c) poziom płynu hamulcowego,

e) działanie sygnału dźwiękowego,

f) działanie świateł pozycyjnych/postojowych,

g) działanie świateł mijania,

h) działanie świateł drogowych,

i) działanie świateł hamowania „STOP”,

k) działanie świateł kierunkowskazów,

– na wykonanie czynności osoba egzaminowana ma nie więcej niż 5 minut,

– osoba egzaminowana powinna co najmniej wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe,

– losowy dobór elementów czynności dla każdej osoby egzaminowanej dokonywany jest przez ośrodek egzaminowania przy użyciu urządzenia komputerowego. Urządzenie losuje 1 element spośród elementów określonych w lit. a-e oraz 1 element spośród elementów określonych w lit. f-m.

– Wykorzystanie odpowiedniego stroju ochronnego,

Część stroju motocyklisty w czasie egzaminu państwowego zapewnia WORD . Do nich zaliczamy:c

a) kamizelkę 

b) kask ochronny

c) ochraniacze na kolana i łokcie

Inne elementy związane ze strojem motocyklisty zapewnia osoba egzaminowana. Należą do nich:

a)  należy posiadać wiązane obuwie na płaskiej podeszwie zabrania się  jazdy na motocyklu w klapkach, sandałach, obuwiu wsuwanym bez jakiegokolwiek zabezpieczenia;

b) wskazane jest stosowanie spodni ze skóry lub innego materiału odpornego na czynniki zewnętrzne,  występujące bądź mogące wystąpić podczas kierowania motocyklem;

c)  wymagana jest kurka z właściwego materiału, ochraniająca motocyklistę a nie tylko spełniająca pewne kryterium prawne. Kurtki te posiadają także elementy ochronne kręgosłupa, o których zapomniano w wymogach formalnych. Ważna też  jest  barwa kurki oraz jej elementy odblaskowe;

d) skuteczną ochronę dłoni zapewnią jedynie rękawice przeznaczone do tego celu.

2.  Sprawdzenie stanu łańcucha (w przypadku gdy pojazd jest wyposażony w łańcuch),

– Zdjęcie pojazdu z podpórki i przemieszczenie go przy unieruchomionym silniku.

–  Slalom wolny (jazda po łukach w kształcie cyfry 8 i pomiędzy 5 bramkami ustawionymi na wyznaczonym pasie ruchu) (kat. AM, A1, A2, A)

– 5-krotny przejazd po łukach w kształcie cyfry 8,

 – 2-krotny przejazd pomiędzy 5 bramkami.

 Slalom szybki (jazda pomiędzy pachołkami ustawionymi na placu manewro­wym) (kat. AM, A1, A2, A)

UWAGA !!!

Jeżeli posiadasz kartę motorowerową wydaną przed 19 stycznia 2013 roku  i ukończyłeś 14 lat, możesz wymienić ją odpłatnie na prawo jazdy kategorii AM z pominięciem egzminu państwowego, w tym celu należy udać się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego i dokonać formalności związanych z wymianą dokumentu.

5.  Hamowanie wykonywane w sytuacjach awaryjnych
– w przypadku kat. A1, A2 i A hamowanie awaryjne musi być wykonane przy prędkości minimum 50 km/h przy użyciu przedniego i tylnego hamulca motocykla.

Aktualnie, egzamin praktyczny w ruchu drogowym realizuje się na dowolnych trasach, a przebieg trasy egzaminacyjnej na bieżąco dyktuje egzaminator z wykorzystaniem komunikacji drogą radiową.