Zajęcie prawidłowej pozycji przez kierującego w samochodzie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. To co dzieje się z pojazdem, kierujący odbiera poprzez oparcie fotela oraz koło kierownicy. Dlatego też podczas zajmowania miejsca za kierownicą pojazdu wyróżnić należy dwa istotne wymiary ułatwiające ustalenie optymalnej pozycji. Ponadto trzeba też zwrócić uwagę na zagłówek, lusterka wsteczne, pasy bezpieczeństwa oraz prawidłowe ułożenie rąk na kole kierownicy.
- siedzenie
- kierownica
- lusterka wsteczne
- pas bezpieczeństwa
SIEDZENIE
Ustawienie odległości !!
- usiądź wygodnie głęboko w fotelu
- naciśnij pierwszy pedał z lewej strony (pedał sprzęgła ) trzymając cały czas obcas buta na podłożu i fotel ustawiamy w taki sposób, aby lewa noga była lekko ugięta w kolanie, a jednocześnie swobodnie spoczywała na siedzisku fotela. Ugięcie nogi w kolanie jest bardzo istotne w razie wystąpienia np. zderzenia z przeszkodą, wówczas cały impet uderzenia nie jest przekazywany poprzez wyprostowaną nogę na biodro, co w zasadniczym stopniu minimalizuje ewentualne uszkodzenia ciała kierującego
Ustawienie pochylenia !!
- Pochylenie fotela ustawiamy w taki sposób, abyśmy mogli chwycić lekko ugiętą ręką najbardziej oddalony punkt na kole kierownicy w położeniu, w którym plecy dokładnie przylegają do oparcia fotela. Jeżeli podzielimy koło kierownicy pojazdu na godziny, tak jak tarcza zegarowa, to najdalej oddalonym punktem dla ręki prawej będzie godzina 11, natomiast dla ręki lewej będzie to godzina 1. Chodzi o to, aby swobodnie operować kołem kierownicy, jednocześnie nie odrywając pleców od oparcia fotela.
Zagłówek !!
- Istotną sprawą jest prawidłowe ustawienie zagłówka, to jest tak, aby sięgał swoim górnym obrysem powyżej połowy potylicy kierującego. Jest to związane z bezpieczeństwem kierującego, który w krytycznej sytuacji narażony jest na urazy kręgów szyjnych.
KIEROWNICA
- Niewątpliwie najważniejszym urządzeniem w każdym samochodzie jest kierownica. W praktyce bardzo wiele zależy od tego, w jaki sposób nią operujemy. I tu sprawa podstawowa – w jaki sposób należy trzymać ręce na kole kierownicy. Za pośrednictwem kierownicy i rąk otrzymujemy bardzo ważne sygnały o tym, co dzieje się z przednią osią samochodu. Dlatego też zawsze, także przy jeździe na wprost bez planowanej zmiany kierunku jazdy, należy trzymać kierownicę obiema rękami, przy czym dłonie powinny spoczywać – używając określeń zegarowych – lewa ręka na godzinie 9, a prawa ręka na godzinie 3. Musimy przy tym zauważyć, iż godziny te wyznaczają oś poziomą kierownicy. Ustawienie takie powoduje, że nasze ręce są jak najdalej od siebie odsunięte i najlepiej przejmują wszystkie informacje płynące z przedniej osi samochodu. Doskonale wiemy co dzieje się z kołami przedniej osi pojazdu. Jeżeli jednak ustawimy nasze ręce na kierownicy pojazdu wyżej lub niżej to odczytywanie informacji płynących do nas z przedniej osi pojazdu będzie w znacznej mierze zaburzone. Można jeszcze podać dwa powody trzymania rąk na kole kierownicy w pozycji: godzina 9 i godzina 3. Po pierwsze najłatwiej wówczas wykonać skręt i to zarówno w lewą, jak i w prawą stronę, a następnie wrócić do pozycji wyjściowej. Po drugie, jeżeli przy takim uchwycie koła kierownicy wyprostujemy palce, to w ich zasięgu znajdą się przełączniki i dźwignie umieszczone pod nią, co umożliwia operowanie tymi urządzeniami bez konieczności odrywania rąk od kierownicy.
Lusterka wsteczne – zapewniają widoczność do tyłu pojazdu bez konieczności zmiany pozycji za kierownicą. Powinny być ustawione w taki sposób, aby kierujący widział boczny obrys pojazdu oraz jak największą przestrzeń za pojazdem.
Pasy bezpieczeństwa – jest to kolejny element wchodzący w skład zagadnienia dotyczącego właściwej pozycji za kierownicą pojazdu. Wyróżniamy następujące rodzaje pasów bezpieczeństwa:
a) pasy nastawne – są to pasy, które sami musimy ustawić – w zasadzie już nie spotykamy tego rodzaju pasów, lecz prawidłowe ich ustawienie polega na tym, że nie mogą być zbyt luźne, ani zbyt mocno przylegać do kierującego; należy je tak ustawić, aby po zapięciu dłoń wchodziła swobodnie między pas a kierowcę;
b)pasy bezwładnościowe – są to pasy obecnie najczęściej wykorzystywane, samoregulujące właściwą długość; działają na zasadzie zapadek, które blokują długość zapiętego pasa przy gwałtownym zwiększeniu jego długości;
c) pasy bezwładnościowe z pirotechnicznym napinaczem – czołowe zderzenie z przeszkodą powoduje odpalenie ładunku pirotechnicznego, a co za tym idzie ściągnięcie pasa bezwładnościowego (skrócenie jego długości) i zablokowanie; siła z jaką działa człowiek na pas, powoduje jego odrywanie się z mocowania do podłogi pojazdu;