Przejdź do treści

Obsługa Toyoty Yaris III

 

       Przed egzaminem warto zapoznać się z najważniejszymi podzespołami samochodu. Ich znajomość jest niezbędna dla bezpieczeństwa w ruchu oraz do prawidłowej obsługi pojazdu.

PAMIĘTAJ !!! Na egzaminie jedynie światła pozycyjne i światła awaryjne włączamy bez przekręconego kluczyka w pozycję „zapłon”

pozostałe światła włączamy z kluczykiem w stacyjce w pozycji włączonego zasilania (zapłon ; podświetlone kontrolki )

      NA EGZAMINIE wylosujesz jedne ze świateł obowiązkowych, które musisz włączyć, wyjść z pojazdu i sprawdzić, czy działają. Przy światłach hamowania (stop) lub cofania  (jeśli silnik jest uruchomiony )  możesz poprosić o pomoc egzaminatora przy ich sprawdzeniu.

1. ŚWIATŁA pozycyjne

      Ułożenie  dźwigni pokazane  na poniższym zdjęciu włącza światła pozycyjne  (przednie i tylne) oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej.  

Światła pozycyjne przednie Światła pozycyjne tył

 2. Światła mijania

Położenie dźwigni wskazane na poniższym zdjęciu włącza światła mijania. Występują one z przodu pojazdu natomiast z tyłu pozostają pozycyjne.

mijania przód

3.  Światła drogowe

Światła drogowe (długie): tylko z przodu, oświetlają drogę na co najmniej 100 metrów przed pojazdem

       Światła drogowe włącza się (przy włączonych światłach mijania)  przez odepchnięcie od siebie dźwigni. Występują one z przodu pojazdu natomiast z tyłu pozostają pozycyjne. Na desce rozdzielczej  zaświeci  się wówczas niebieska kontrolka sygnalizująca o włączeniu tych świateł.

drogowe 2

4. Światła kierunkowskazów

Kierunkowskazy włącza się przestawiając dźwignię w górę lub w dół – lewy bądź prawy kierunkowskaz. Występują one z przodu, z boku i z tyłu pojazdu. Po ich włączeniu na tablicy wskaźników  błyska zielona kontrolka.

lkierunkowskazymijaniab

5. Tylne światło przeciwmgłowe tylne

Położenie dźwigni wskazane na poniższym zdjęciu włącza tylne światło przeciwmgłowe tylne  (przy włączonych światłach mijania, tylko z lewej strony , natomiast z prawej mamy odblask). Na tablicy wskaźników zaświeci się wówczas żółta  kontrolka sygnalizująca o włączeniu tych świateł.

xxx

Światło przeciwmgłowe: tylnie – kolor: czerwony – kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50metrów: w razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest zobowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła

6. Światła awaryjne

Aby włączyć światła awaryjne należy wcisnąć ich włącznik/wyłącznik. Wówczas zaczną błyskać wszystkie kierunkowskazy ( dwa z przodu, po bokach umieszczone na lusterkach i dwa z tyłu pojazdu). Na tablicy wskaźników błyskają również zielone kontrolki.

awaryjneawaryjne 2

7. Światło cofania

Światła cofania włączają się automatycznie po włączeniu biegu wstecznego. Występują z tyłu pojazdu(biała barwa, z lewej i prawej strony). Pamiętajmy !!!   Jeżeli sprawdzamy działanie światła cofania przy uruchomionym silniku należy pamiętać  aby nie zwolnić pedału sprzęgła (prosimy egzaminatora o pomoc w sprawdzeniu ).

cofania
8. Światła hamowania (STOP)

Światła STOP włączają się automatycznie po naciśnięciu pedału hamulca roboczego. Występują z tyłu pojazdu (prosimy egzaminatora o pomoc w sprawdzeniu ).

stop

Pod maską

Musimy wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe:

Płyn-pod-maską-DSC_4682

Płyn-spryskiwaczy-DSC_4677

1. Podczas egzaminu Twoim zadaniem jest wskazanie gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom płynu w spryskiwaczach. Więc wszystko co musisz zrobić to wskazać zbiornik płynu spryskiwaczy – omawiając 

„W tym zbiorniku sprawdzam poziom płynu spryskiwaczy”.

Płyn ten, jako jedyny spośród sprawdzanych, nie posiada poziomu w którym płyn powinien się zawierać. Zasada jest prosta – im więcej płynu, tym dłużej będziemy mogli korzystać ze spryskiwacza. Przed dłuższą podróżą zaleca się więc uzupełnienie tego płynu do pełna. Warto wiedzieć że płyn ten ma odmiany zimowe i letnie. Letnia w niskiej zimowej temperaturze może zwyczajnie zamarznąć, uszkadzając nam układ spryskiwaczy oraz zbiornik.

Płyn-ollej-DSC_4660

2. Podczas egzaminu Twoim zadaniem jest wskazanie gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom oleju w silniku. Więc wszystko co musisz zrobić to wskazać żółty miernik zaznaczony kółkiem na obrazu jednocześnie omawiając:

„Tym miernikiem sprawdzam poziom oleju w silniku”.

Choć egzaminator nie będzie tego wymagać, warto wiedzieć że aby sprawdzenie poziomu oleju było wiarygodne należy zadbać o to by pojazd stał na równym, płaskim podłożu a silnik był po dłuższym unieruchomieniu (minimum 20min). Aby sprawdzić poziom oleju wyciągamy miernik , przecieramy miernik chusteczką, ponownie zanurzamy miernik i po jego wyjęciu otrzymamy wiarygodny wynik. Ślad oleju powinien zawierać się między znacznikami MIN a MAX.

Płyn-chłodzący-DSC_4664

3. Zbiornik wyrównawczy płynu chłodniczego

Płyn w toyotach yaris ma najczęściej barwę różową. Stając z boku auta możemy dostrzec czy w zbiorniku wyrównawczym znajduje się między kreskami wskazującymi poziom MIN i MAX. Wskazania mogą różnić się w zależności od temperatury silnika, pamiętaj żeby nigdy nie otwierać zbiornika gdy silnik jest „ciepły”, bo znajdujący się pod ciśnieniem płyn może poparzyć Ciebie lub osoby stojące obok.

Płyn-hamulcowy-DSC_4667

4. Zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy ma najczęściej barwę żółtą. Jego poziom jest właściwy jeśli, podobnie jak we wcześniejszych  przypadkach, znajduje się między znacznikami MIN a MAX widocznymi na zbiorniku wyrównawczym.

toyota-yaris-hybrid-100_19415925

5. Sprawdzenie sygnału dźwiękowego odbywa się przez wciśnięcie symbolu trąbki na kierownicy.