Co się zmieni w związku z nowym rozporządzeniem? W nowym dowodzie osobistym nie znajdziemy już takich danych wnioskodawcy jak: – adres zameldowania; – informacji na temat koloru oczu i wzrostu; – nie będzie również wzoru podpisu posiadacza dokumentu.
Nowe dowody osobiste będą zawierały szereg zabezpieczeń, które mają w założeniu utrudnić jego sfałszowanie poprzez zastosowanie mikrodruków, tłoczeń i specjalistycznych farb. Ulegnie modernizacji również format zdjęcia do dowodu osobistego. Nowe zdjęcie do dokumentu musi spełniać takie same wymogi jak zdjęcie do paszportu.
Nowe przepisy umożliwią złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Dotychczas wnioskodawca mógł wyrobić nowy dowód tylko w urzędzie właściwym dla jego miejsca zameldowania. Zmiana ta jest możliwa dzięki wprowadzeniu nowego Systemu Rejestrów Państwowych na który składają się m.in. rejestr PESEL i rejestr dowodów osobistych.
Czy nowe dokumenty utrudnią życie obywatelom? Pomimo, że obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero w styczniu 2016 roku, nowe dowody osobiste już nie zawierają adresu zameldowania. Do tej pory dowód osobisty, był dla każdego obywatela głównym dokumentem, którym posługiwał się w różnego rodzaju instytucjach czy też urzędach poświadczając w ten sposób swoje miejsce zameldowania w wypadkach gdy było to niezbędne np. na poczcie, w banku, podczas zawierania umowy na telefon stacjonarny czy też podczas potwierdzenia tożsamości w lokalach wyborczych biorąc udział w głosowaniu.
Jak zapewniają rzecznicy wielu instytucji bankowych, pocztowych czy też sam rzecznik MSW nowe dowody osobiste nie wprowadzą chaosu. Placówki bankowe są już przygotowane, na nowe przepisy. Posługując się nowym dowodem osobistym bez problemu założymy konto czy też weźmiemy kredyt. Bank będzie bazował na oświadczeniu woli złożonym w formie pisemnej przez klienta. Osoba, która podpisuje stosowne dokumenty, zaświadcza tym samym prawdziwość wskazanych przez siebie danych.
W placówkach Poczty Polskiej, będzie trzeba złożyć stosowne oświadczenie, które można pobrać ze strony internetowej operatora lub napisać odręcznie, zawierające upoważnienie konkretnej osoby do odbioru korespondencji.
Należy także pamiętać o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń podając nieprawdziwe informację o danej osobie. Za takie oświadczenie grozi grzywna lub więzienie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Nie będzie również żadnego problemu z brakiem informacji o adresie zameldowania podczas wyborów prezydenckich, parlamentarnych czy też z samorządowych. Podczas odbierania karty do głosowania wystarczy okazać dowolny dokument ze zdjęciem.
Kiedy musimy wystąpić o nowy dowód osobisty?
Obecne dowody tożsamości nie tracą ważności. Obowiązek ich wymiany spoczywa na osobach, którym kończy się ważność aktualnego dowodu osobistego. Wniosek taki należy złożyć w terminie nie później niż 30 dni przed tym terminem. Z wnioskiem powyższym będą musiały wystąpić także osoby, których dokument został uszkodzony, zgubiony czy też skradziony.
Należy pamiętać, że zmiana miejsca zamieszkania nie będzie już powodem wymiany dowodu na nowy. Nowe dowody osobiste będą ważne przez 10 lat, a ich wydanie będzie bezpłatne.
Reasumując. Nowy System Rejestrów Państwowych na który składają się m.in. rejestr PESEL i rejestr dowodów osobistych, pozwala zgodnie z założeniem ustawodawcy na wystraczającą identyfikację obywatela, tym samym brak meldunku w dowodach osobistych nie powinien mieć negatywnego wpływu na nasze normalne funkcjonowanie w różnego rodzaju instytucjach i urzędach. Powinniśmy zostać obsłużenie bez najmniejszego problemu. Miejmy nadziejże, że ww. rejestry będą działały sprawnie i szybko.