



Przygotowanie do jazdy:
Zanim wejdziemy do samochodu, sprawdzamy czy wszystkie drzwi pojazdu są zamknięte.
Dla bezpiecznego i wygodnego prowadzenia pojazdu bardzo istotna jest optymalna pozycja za kierownicą. Dlatego też przed rozpoczęciem jazdy należy w pierwszej kolejności ustawić fotel zapewniając sobie łatwy dostęp do urządzeń sterujących oraz swobodę ruchów. W tym celu siadamy głęboko w fotelu. Lewą nogą wciskamy do oporu pedał sprzęgła i regulujemy odległość tak, aby noga pozostała lekko ugięta. Następnie przystępujemy do regulacji oparcia fotela, pamiętając o tym, aby opierać się całą powierzchnią pleców. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu jazdy, bardzo istotne jest odpowiednie wyregulowanie wysokości zagłówka, który powinien zapewnić oparcie głowy w górnej jej wysokości. Jako zasadę należy przyjąć, że górną krawędź zagłówka nie może być niżej, niż poziom oczu. Ręce powinny być lekko ugięte w łokciach, ułożone na kierownicy tuż powyżej jej linii środkowej. Lewa dłoń powinna być ułożona pomiędzy godziną 9 a 10, prawa natomiast pomiędzy 2 a 3. Teraz pora na ustawienie lusterek. W lewym lusterku należy widzieć lewy bok pojazdu i lewy obszar przestrzeni za pojazdem, w prawym lusterku należy widzieć prawy bok pojazdu i prawy obszar przestrzeni za pojazdem a w wewnętrznym lusterku kierowca powinien widzieć przez tylna szybę obszar przestrzeni za pojazdem. Po ustawieniu fotela, zagłówka i lusterek sprawdzamy jeszcze raz czy drzwi pojazdu są zamknięte (kontrolka na tablicy roździelczej) oraz zapinamy pasy bezpieczeństwa (nie zapominamy również o włączeniu świateł).
Jazda pasem ruchu do przodu i tyłu:
Kryteria oceny:
- Pozycja początkowa pojazdu – w polu zatrzymania pojazdu
- Upewnienie się o możliwości jazdy:
- wykluczenie prawdopodobieństwa spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym,
- ocena sytuacji wokół pojazdu.
- Płynne ruszenie
- puszczenie dźwigni hamulca awaryjnego – w przypadku kiedy jest uruchomiony
- łagodne puszczenie sprzęgła, zwiększenie obrotów silnika
- Płynna jazda pasem ruchu do przodu i tyłu, w trakcie jazdy do tyłu obserwacja toru jazdy pojazdu zgodnie z techniką kierowania przez tylną szybę i lusterka
- Nienajeżdżanie kołem na linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk, nie dotyczy linii wewnętrznych ograniczających i wyznaczających pole zatrzymania pojazdu
- Nienajeżdżanie oraz niepotrącanie pachołków lub tyczek
- Zatrzymanie pojazdu przed końcem i początkiem pasa ruchu (w wyznaczonym polu zatrzymania pojazdu)
Wynik negatywny z egzaminu na placu manewrowym, czyli przerwanie egzaminu, bez możliwości wyjazdu na miasto, następuje wtedy, gdy osoba egzaminowana najedzie na pachołek, uderzy lub dotknie tyczkę, przejedzie całą szerokością opony linię ograniczającą pas ruchu lub dwukrotnie wykona niepoprawnie zadanie.
Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu, tzw. „ruszanie pod górkę”:
Osoba egzaminowana w trakcie wykonywania tego manewru po zatrzymaniu pojazdu na wzniesieniu zaciąga hamulec awaryjny a następnie rusza do przodu – zwalniając go.
Przy ruszaniu z miejsca do przodu na wzniesieniu, pojazd nie powinien się cofnąć więcej niż 20cm a silnik nie powinien zgasnąć.